Vücudun bir bölümüne veya tamamına sıcaklık yayan birtakım fiziksel ajanlar uygulanmasına sıcak uygulama denir.Yüzeyel ısı ajanları ve derin ısı ajanları olarak ikiye ayrılır.

Isı Ajanlarının Fizyolojik Etkileri

  1. Metabolik Etkiler: Vücut hücrelerinde sıcaklık artışı ile kimyasal reaksiyonlar gerçekleşir.Kimyasal reaksiyon hızındaki artış dokuların oksijen alımını arttırır ve ısıtılan dokunun daha çok beslenmesini sağlar.Temparatürde (sıcaklık) her 10°C’lik yükselme ile hücrelerin kimyasal aktiviteleri ve metabolik hızları 2-3 kat artar.
  2. Vasküler Etkiler: Temparatür yükselmesi ile vazodilatasyon (damarlarda genişleme) olur ve bölgede kanlanma artar. Kapiller permeabilitede( damar geçirgenliğinde) artış meydana gelir.
  3. Nöromusküler Etkiler: Ağrı eşiğini yükseltir.Sinir iletim hızını arttırır.Kas spazmını çözer.
  4. Konnektif Doku Etkileri: Konnektif dokunun elastikiyetini arttırır.Eklem sertliklerini azaltır.Adezyon ve skar dokuyu çözer.Yaraları temizler ve iyileşmesini hızlandırır.

Sıcak uygulama, tedavi etmek veya tedaviye yardımcı olmak amacıyla yapılır.

Sıcak ajanların uygulanması sonucunda;

-Kas spazmı azalır
-Ağrı eşiğini yükselir ve ağrı azalır
-Gevşeme elde edilir
-Uygulandığı bölgede kan akımı artar
-Doku iyileşmesini arttırır
-Sertleşmiş eklemler ve gergin kasları elastikiyetini arttırarak egzersize hazırlar.

SOĞUK UYGULAMALAR

Vücuttan ısı kaybettirerek dokuların temparatürünün tedavi edici veya tedaviye hazırlamak amacıyla düşürüldüğü uygulamalardır.Travmaya karşı ilk doku reaksiyonu oluştuğunda ve stabilleştiğinde akut devre sona erer (24-72 saat).Zarar görmüş hücrelerin enzimlerini serbest bırakmasıyla inflamasyonun ilk cevabı olan ödem ve hematom(kanama) oluşur.Daha sonrasında kas spazmı ortaya çıkar.

Yaralanmış dokuya soğuk uygalandığında; İnflamatuar reaksiyonlar ve ağrı azalır.Hematomun ve ödemin şiddeti azalır.Yaralanma bölgesinin mobilite(hareketliliği) ve dayanıklılığı sağlanır.Metabolizma hızını ,inflamasyonu,ağrıyı ve ödem oluşumunu azaltması nedeniyle yaralanmadan sonraki 24-48 saat içinde soğuk uygulama tercih edilir.

Soğuk ajanların uygulanması sonucunda;

-Vazokonstriksiyon
-Kan akışında azalma
-Hematomda azalma
-Sinir iletim hızının azalmasıyla ağrıda azalma
-Ödemde azalma
-İnflamasyonda azalma
-Kas spazmı ve spastisitede azalma görülür.