Pilates Nedir?

Zihin ve beden bütünlüğünü koruyarak, kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve genel olarak daha sağlıklı olabilmek için Joseph H. Pilates tarafından geliştirilmiş bir egzersiz yöntemidir.

Pilates, stresin azaltılması,gelişmiş bir duruş,güç ve esneklik artışını garanti etmenin yanı sıra beden kuvveti,denge,koordinasyon,kan dolaşımı ve genel anlamda formu korumak açısından da iyileştirici ve geliştirici etkiler sağlayarak sağlık ve güzelliğinizi korumada katkı sağlar.

Pilates doğru nefes almayı öğreterek kaslardaki gerginliği azaltır, kas sisteminde dengeyi sağlar, vücut duruşunu iyileştirir, kronik boyun ve sırt ağrılarını hafifletir, bedenin yapısal duruş problemlerini düzeltir, beden farkındalığını arttırır.

Klinik Pilates Nedir?

Tıbbi tanıyla gelmiş bireyin çalışma programlarına pilates egzersizlerini dahil ederek kişinin şikayetlerini ortadan kaldırmayı amaçlayan egzersiz yöntemidir.Klinik pilates ayrıntılı bir değerlendirme ve tedavi planlaması sonucu fizyoterapist kontrolünde yaptırılır. Pilatesin güvenli ve egzersiz bilimine en uygun hareketleri kişinin ihtiyacına özel olarak planlanıp bir çalışma sistemi oluşturulur.

Klinik pilates çoğunlukla bel boyun fıtığı, skolyoz-kifoz gibi omurga problemleri, kas iskelet ağrıları, duruş bozuklukları, menisküs-bağ yaralanmaları, kırık, eklem kireçlenmeleri olan bireylerde uygulanır.

Kimler Pilates Yapabilir?

Pilates egzersizleri her yaştan insanın rahatlıkla uygulayabileceği bir egzersiz sistemidir. Ayrıca pilates egzersizleri engelli bireyleri adapte edebilir, Böylece fiziksel ve zihinsel rahatlama,uyum ve vücut farkındalığı sağlanabilir.
Yanlış oturma pozisyonları, gün boyu masa başında çalışmak,omurganın düzgün kullanılmadığı durumlar, tekrarlanan hareketler, yorgunluk ve stres kas spazmlarına sebep olur. Bu da kişilerde boyun, sırt, bel ve baş ağrılarına yol açar. Ağrıların giderilmesinde pilates etkili yöntemlerden biridir.